2016. október 24., hétfő

Jucisapi

Kedves Kolléganőmtől, Jucitól kaptam névnapomra egy gombolyag (100 g) fonalat, mert mikor meglátta, rám gondolt :-) Rögtön tudtam, hogy sapka lesz. Sajnos éppen hogy csak nem lett elég, így vettem hozzá még egy gombolyagot.

Minta: 




Annyiban tértem el a mintától, hogy nekem kicsi a fejem, így nem bővítettem ennyire. Az utolsó 3 bővítős sornál már nem bővítettem. Valamint a végén azt a "fejpántos" részt nem bordásra horgoltam. Szerettem volna siltet is, hát nem sikerült, így két gombbal rögzítettem. Ez nagyon feldobta, szerintem jó lett. Nem tudom mennyire lesz meleg, ha átfúj rajta a szél, akkor egy kis termo anyagot varrok majd bele.





2016. október 2., vasárnap

Ruhafestés

Régóta gondolkodom a ruhafestésen. Vettem az egyik turiban egy nagyon jó zakót, otthon vettem észre, hogy az egyik ujját kiszívta a nap. Négyszáz forint volt. Pont olyan, amilyen zakókat én szeretek. Egészen fent záródik, deréknál kicsit rakott hátul. mosható, szóval tényleg nekem való. Aztán van másik két felsőm, aminek semmi baja, csak a sok mosástól már megfakult. Fekete színűek. A zakó sötétkék, fehér csíkokkal. Az összes fórumot végigolvastam a neten, hogy hogyan lehet ruhát festeni. Mikor gyerek voltam, Anyuval fazékban festettünk, nagy móka volt, kevertük a göncöket a fazékban. :-) De most már vannak olyan ruhafestékek, amivel mosógépben is lehet festeni. Éreztem, hogy ez a nekem való. Az ember lánya csak bedobálja a cuccokat a mosógépbe, sutty, bele a festék, aztán kész. Persze ez nem így van, de egyáltalán nem bonyolult.

A ruhafestés titka az anyag összetételében rejlik. A műszálas anyagok nem festhetők, mert semmi nincsen bennük, ami megkötné a festékanyagot. Ami festhető, az a pamut, len, kender, juta (bármit is jelentsen), spárga, viszkóz, rayon, lyocell, gyapjú, selyem, poliamid. Ha az anyag 50, vagy annál kevesebb százalékban tartalmaz festhető anyagot, akkor be lehet festeni ugyan, de nem lesz teljesen intenzív a szín.

Az én zakóm 75%-ban tartalmazott pamutot, az egyik felsőm, amelyiket kiválasztottam festésre, 100% pamut.

A Rossmann-ban vettem Ibéria nevű festéket, ez alkalmas mosógépben és fazékban való festésre is. A festékport forró vízben egy befőttes üvegben elkevertem egészen addig, míg fel nem olvadt, majd a mosógép dobjába öntöttem. Beleraktam egy bögre sót, az öblítő tartályt pedig felöntöttem ecettel. A ruhadarabokat meleg vízben kimostam, majd azt is a dobba raktam. 90 C-fokon egy jó hosszú programmal kimostam. Percenként rohantam a fürdőszobába, néztem a dobot, mint a moziban a vásznat, majd kirohantam, mondván, hogy inkább nem akarom látni! Nem is a ruhákat sajnáltam volna, hanem a mosógépet. Kár volt. A mosógépnek semmi baja nem lett. Elővigyázatosságból azért indítottam ecettel újra egy 90 C-fokos üres mosást, de azóta már fehéreket is mostam, és minden rendben ment. A zakóm, mivel nem fekete volt és nem is 100%-ban pamut nem lett fekete, de kapott egy egyenletes színt, eltűnt a válláról és az ujjáról a világos sáv, a fehér csíkok pedig szürkék lettek. Tehát használható lett!:-) A felső pedig mintha új lenne! Csodálatos mélyfekete színben pompázik. Olvastam fórumokon, hogy színmegújításként is használják a ruhafestékeket, a narancsot és a pirosat is. 750 forint volt a festék, ami 350 g ruhához elég. Szóval megérte, máskor is fogok festeni!

És egy jótanács: Az egyik fórumon olvastam, hogy figyeljük meg a mosógépünket. Ha a mosási program elején ellenőrzi, hogy van-e pangó víz a gépben, akkor nem alkalmas festésre. Ugyanis mielőtt bármit tenne, kinyomja a vízben eloldott festéket a lefolyóba. :-) Az enyém nem ilyen, szerencsére.

Előtte:

Utána:

Szerintem látszik a különbség. :-)